اشتغال بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان

منتخب اشتغال بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از اشتغال بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خبر داد و گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری، مهم‌ترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هستند.

به گزارش خانه جوان، دکتر غلامحسین رحیمی در سفر به استان گیلان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف پارک علم و فناوری گیلان و پروژه توسعه زیرساخت‌های طرح جامع این پارک، مراکز رشد این استان شامل مجتمع نیم‌صنعتی فشتام و مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی، با مدیران این شرکت‌های فناور و دانش بنیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در کل کشور ۴۹ پارک علم و فناوری ایجاد شده و هر یک از استان‌های کشور یک پارک علم و فناوری مستقر در استان دارد، اظهار کرد: یکی از پارک‌های علم و فناوری رشد یافته و بسیار فعال ما در استان گیلان، همین پارک علم و فناوری گیلان است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به مدیریت پارک‌ها در کشور بیان کرد: عمده پارک‌های ما برخواسته از دانشگاه هستند، هم نیروی انسانی و هم مدیریت پارک‌ها، که بیشتر مدیران مراکز رشد و رؤسای پارک‌های کشور از اساتید دانشگاه هستند؛ چراکه در دانشگاه هم از نظر علمی و هم از نظر اجرایی تجربه کسب کرده‌اند و خوشبختانه این امر سبب شده پیوند وسیع و مستمری را با نهادهای علمی و دانشگاه‌ها برقرار کنند و این جای خرسندی دارد، چون اگر شرکتی بخواهد دانش بنیان باشد، باید ریشه در نهاد علمی داشته باشد و این بدان معنا است که ما از متن نهاد علمی و نهادهای دانشگاهی، نهادهای فناورانه استخراج کنیم و از متن نهادهای فناورانه، نهادهای دانش‌بنیان بیرون بیایند تا واحدهای تولیدی و اقتصادی رشد کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، گفت: طبق آمار در پارک‌های علم و فناوری کشور بیش از ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش بنیان مشغول به کار هستند و تعداد قابل توجهی هم مدارک دکترا دارند و هیچ بستری فعلاً در کشور بهتر از پارک‌ها و مراکز رشد برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی نداریم. لذا هرچقدر می‌توانیم باید در توسعه این فضا بکوشیم.